Spørgsmål og svar om arbejdsmiljøuddannelser

Svar på de oftest stillede spørgsmål om emnet. Finder du ikke svar på dit spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Arbejdstilsynet eller Videncenter for Arbejdsmiljø

Nej, det er kun muligt at indgå aftale mellem arbejdsgiveren og de ansatte om at sammenlægge og gennemføre den supplerende arbejdsmiljøuddannelse samlet i stedet for inden for hvert funktionsår.

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

I søger om at blive autoriseret rådgivningsvirksomhed ved at sende et ansøgningsskema til os. Det kan I gøre på to måder:

  • Søg om autorisation via hjemmesiden.
  • Hent og send det udfyldte ansøgningsskema til at@at.dk, att.: Metoder og virkemidler.

 

 

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Nej, Arbejdstilsynet udsteder ikke længere certifikater. Hvis man skal have fornyet sit kedelpassercertifikat, skal man henvende sig til de relevante uddannelsesinstitutioner.

Bekendtgørelse om arbejdsmiljøfaglige uddannelser § 10, stk. 3

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Nej, Arbejdstilsynet kan ikke sende et nyt, men vil henvise til uddannelsesstedet, hvor man har taget sit certifikat. De kan måske fremsende et nyt.

Bekendtgørelse om arbejdsmiljøfaglige uddannelser

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Ja, hvis man ikke kører på offentlige veje. Man må kun køre truck og andre køretøjer på offentlig vej, hvis man har et kørekort.

 

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Det er op til arbejdsgiveren at vælge typen af dokumentation.

Dokumentationen kan fx være et referat fra den årlige arbejdsmiljødrøftelse, hvor der står, at arbejdsgiveren giver tilbud om supplerende uddannelse til medlemmerne af arbejdsmiljøorganisationen.

Det kan også være  en mail  eller noget lignende til medlemmerne af arbejdsmiljøorganisationen. Her skal arbejdsgiveren også nævne tilbuddet om supplerende uddannelse.

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Ja. Fristerne for at gennemgøre uddannelsen gælder også for midlertidigt og skiftende arbejdssteder som fx på bygge- og anlægsområdet.

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14

Arbejdsmiljørepræsentanten og arbejdslederen skal have mulighed for at gennemføre de 2 dages kursus i løbet af det første år, hvor de er blevet valgt eller udpeget.

De skal have tilbuddet og have mulighed for at starte på kurset, inden for de første 9 måneder efter, at de har taget det obligatoriske kursus på 3 dage.

Fandt du ikke svar?

Ring til Arbejdstilsynets Call Center på 70 12 12 88

Telefontid: Mandag - torsdag kl. 8-15, fredag kl. 8-14